| Item condition | New |
| Manufacture name | Distribution box 5-pole, red |
| Brand | Ensto |
| ETIM | EC002567 |
| Locking mechanism | Integrated in plug-in connector |
| Rated current | 20 A |
| Rated voltage | 250 V |
| Number of poles | 5 |
| Housing material | Polyamide (PA) |
| Surface treatment contacts | Silver-plated |
| Contact material | CuZn |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Rated current to luminaire | 20 A |
| Packing level 1 | 6418677707957 |
| Packing level 2 | 6418677707957 |
| Packing level 3 | 6418677707957 |
| Width | 220 mm |
| Halogen free | Yes |
| Height | 139 mm |
| Length | 31 mm |
| Mechanical coding | Yes |
| Max. continuous temperature resistance contact part | 70 °C |