| Item condition | New |
| Manufacture name | Safety Discrete Output Module Modicon X80 8DO 24VDC 0.5A SIL3 |
| Brand | Schneider Electric |
| Categories |
PLC Units & I/O Modules
|
| Country of origin* | FR |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Number of digital inputs | 0 |
| Number of digital outputs | 8 |
| Voltage type of supply voltage | DC |
| Output current | 0.5 A |
| Type of digital output | Transistor |
| Type of electric connection | Plug-in connection |
| Supply voltage DC | 24 V |
| Permitted voltage at output | 19-30 V |
| Digital inputs configurable | No |
| Digital outputs configurable | Yes |
| Packing level 1 | 3606481204929 |
| Packing level 2 | 3606481204923 |
| Width | 33 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 150 mm |
| Input current at signal 1 | 0.65 mA |
| Suitable for safety functions | Yes |
| Time delay at signal exchange | 1.2 ms |
| Type of voltage (input voltage) | DC |
| Redundancy | No |
| Short-circuit protection, outputs available | No |
| Explosion safety category for gas | ATEX gas-ex-protection, Cat. 1G |
| Explosion safety category for dust | ATEX dust-ex-protection, Cat. 1D |
| Appendant operation agent (Ex ia) | No |
| Appendant operation agent (Ex ib) | No |
| Performance level according to EN ISO 13849-1 | None |
| Permitted voltage at input | 19-30 V |
| Type of output voltage | DC |
| SIL according to IEC 61508 | None |
This cord set is part of the Modicon X80 range, an offer of common modules and installation accessories for M580 and M340 automation platforms. This discrete output module offers 8 positive discrete output logic. It offers discrete output voltage ranges from 19V DC to 30V DC, 24V DC with solid state and not isolated discrete output. It is an IP20 rated product. It weighs 0.12kg. It is to be used with BMXFTB2010 screw clamp type terminal block. Modicon X80 consists in a compatible modules common platform that reduce maintenance and training costs with same spare parts in stock. The Modicon X80 range is one important part of EcoStruxure Plant, an open, flexible, reliable, sustainable, safe and secure architecture.