| Item condition | New |
| Manufacture name | Dimmer Universal LED5-300VA HL10-400W |
| Brand | THORGEON |
| Categories |
Switches
Dimmer |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 5080 00 |
| ETIM | EC000025 |
| Frequency | 50 Hz |
| Type of load | Inductive load |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Suitable for degree of protection (IP) | IP20 |
| Device width | 70 mm |
| Device height | 70 mm |
| Device depth | 42 mm |
| Max. switching power LED | 300 W |
| Packing level 1 | 4751029893598 |
| Packing level 2 | 4751029893598 |
| Mounting method | Flush mounted (plaster) |
| Colour | Black |
| Halogen free | Yes |
| Connection type | Other |
| Material | Plastic |
| Type of fastening | Mounting with screw |
| Light value memory | Yes |
| Substation input | No |
| RAL-number (similar) | 9011 |
| Serial dimmer | No |
| Applicable with movement sensor | No |
| Applicable with transmission button | No |
| Applicable with infrared button | No |
| Applicable with presence indicator | No |
| Applicable with button | Yes |
| Applicable with time switch/timer | No |
| Control voltage | 220-240 V |
| Transparent | No |
| Number of modules (module system) | 1 |
| IFTTT support available | Yes |
| Dimming phase cut-off | No |
| Dimming phase cut-on | No |
| Min. depth of built-in installation box | 42 mm |
| App control via Bluetooth | No |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Making potentiometer into 6mm | Yes |
| Most German brands | Yes |