| Item condition | New |
| Manufacture name | dimm.act. 4-g 4 x 250 W/VA KNX DRA |
| Brand | Gira |
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| ETIM | EC001094 |
| Mounting method | DRA (DIN-rail adapter) |
| Model | Dimming actuator |
| Number of outputs | 4 |
| Bus system KNX | Yes |
| Bus system radio frequent | No |
| Bus system Powernet | No |
| Other bus systems | None |
| Substation input | No |
| Packing level 1 | 4010337082224 |
| Frequency | 50-60 Hz |
| With bus connection | Yes |
| Type of load | Universal |
| Width in number of modular spacings | 8 |
| Bus system LON | No |
| Parallel-service possible | No |
| Local operation/hand operation | Yes |
| Output power | 20-250 W |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| With LED indication | No |
| Power boost suitable | No |