DILMP32-01(24V50/60HZ) Eaton Moeller® series DILMP 4-pole contactor image 1
DILMP32-01(24V50/60HZ) Eaton Moeller® series DILMP 4-pole contactor
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4015081924677
MPN: 191943
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name DILMP32-01(24V50/60HZ) Eaton Moeller® series DILMP 4-pole contactor
Brand EATON
Categories AC Power Contactors
Country of origin* RO
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 7.5 kW
Number of normally open contacts as main contact 4
Number of normally closed contacts as main contact 0
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 18 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 24 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 24 V
Rated control supply voltage at DC 0 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating AC
Packing details
Packing level 1 4015081924677
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 32 A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 15 A
Rated operation power at AC-4, 400 V 7 kW
Rated operation power NEMA 11 kW
Description
Contactor, Application: Contactors for 4 pole electric consumers, Contactors up to 200 A, 4 pole, Utilization category: AC-1: Non-inductive or slightly inductive loads, resistance furnaces, NAC-3: Normal AC induction motors: starting, switch off during running, Connection technique: Screw terminals, Number of poles: 4 pole, 380 V 400 V: Ie= 18 A, Conventional free air thermal current, 3 pole, 50 - 60 Hz Open at 40 °C: Ith =Ie= 32 A, enclosed: Ith= 27 A, Conventional free air thermal current, 1 pole open: Ith= 84 A, enclosed: Ith= 76 A, 220 V 230 V: P= 5 kW, 380 V 400 V: P= 7.5 kW, 660 V 690 V: P= 11 kW, Contacts N/C = Normally closed: 1 NC , Instructions: Contacts to EN 50 012., with mirror contact., Voltage AC/DC: AC operation