| Item condition | New |
| Manufacture name | DII DZ 20A/500V |
| Brand | ETI |
| ETIM | EC000099 |
| Rated current | 20 A |
| Rated voltage | 500 V |
| Release characteristic | Fast (F) |
| Construction size | DII |
| Packing level 1 | 8388950001500, 8388950001500 |
| Packing level 2 | 3838895000150, 3838895000150 |
| Packing level 3 | 3838895163428, 3838895163428 |
| Packing level 4 | 8388950001500, 8388950001500 |
| Colour code | Blue |
| Utilization category | Other |
Fuse link, DII DZ/gF 20A/500V, Breaking capacity AC (kA) 50, Breaking capacity DC (kA) 8, Characteristics DZ, Dimensions E27, Indicator visual top, Product group D Low voltage Fuses, Rated AC voltage (V) 500, Rated current (A) 20, Rated DC voltage (V) 250, Size DII, Type D