Digital output module for XC100/200, 24 V DC, 16DO(T) image 1
Digital output module for XC100/200, 24 V DC, 16DO(T) image 2
Digital output module for XC100/200, 24 V DC, 16DO(T) image 3
Digital output module for XC100/200, 24 V DC, 16DO(T) image 4
Digital output module for XC100/200, 24 V DC, 16DO(T) image 5
Digital output module for XC100/200, 24 V DC, 16DO(T) thumbnail 1
Digital output module for XC100/200, 24 V DC, 16DO(T) thumbnail 2
Digital output module for XC100/200, 24 V DC, 16DO(T) thumbnail 3
Digital output module for XC100/200, 24 V DC, 16DO(T) thumbnail 4
Digital output module for XC100/200, 24 V DC, 16DO(T) thumbnail 5
Digital output module for XC100/200, 24 V DC, 16DO(T)
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4015082578961
MPN: 257896
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name Digital output module for XC100/200, 24 V DC, 16DO(T)
Brand EATON
Categories PLC Units & I/O Modules
Country of origin* JP
Harmonized System Code 8537 1091 00
ETIM EC001419
Number of digital inputs 0
Number of digital outputs 16
Voltage type of supply voltage DC
Output current 0.5 A
Type of digital output Transistor
Type of electric connection Screw-/spring clamp connection
Supply voltage AC 50 Hz 0 V
Supply voltage DC 20.4-28.8 V
Permitted voltage at output 20.4-28.8 V
Digital inputs configurable No
Digital outputs configurable No
Packing details
Packing level 1 4015082578961
Other Technical data
Width 30 mm
Height 95 mm
Depth 100 mm
Input current at signal 1 0 mA
Suitable for safety functions No
Time delay at signal exchange 0.25-0.3 ms
Type of voltage (input voltage) DC
Redundancy No
Short-circuit protection, outputs available Yes
Explosion safety category for gas None
Explosion safety category for dust None
Appendant operation agent (Ex ia) No
Appendant operation agent (Ex ib) No
Performance level according to EN ISO 13849-1 None
Supply voltage AC 60 Hz 0 V