Dig.Time Switch 35mm.1CO 16A/110.230VUC, day/week.pr.Smartp (12.51.8.230.0000) image 1
Dig.Time Switch 35mm.1CO 16A/110.230VUC, day/week.pr.Smartp (12.51.8.230.0000) image 2
Dig.Time Switch 35mm.1CO 16A/110.230VUC, day/week.pr.Smartp (12.51.8.230.0000) image 3
Dig.Time Switch 35mm.1CO 16A/110.230VUC, day/week.pr.Smartp (12.51.8.230.0000) thumbnail 1
Dig.Time Switch 35mm.1CO 16A/110.230VUC, day/week.pr.Smartp (12.51.8.230.0000) thumbnail 2
Dig.Time Switch 35mm.1CO 16A/110.230VUC, day/week.pr.Smartp (12.51.8.230.0000) thumbnail 3
Dig.Time Switch 35mm.1CO 16A/110.230VUC, day/week.pr.Smartp (12.51.8.230.0000)
In stock Incoming stock In vendor's stock Minimal order quantity: 5
Price (excl. VAT):
This price is valid until 31.12.26 or while stock lasts
EAN: 8012823365220
MPN: 125182300000
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: In stock - Ready to ship
Technical Information
Item condition New
Manufacture name Dig.Time Switch 35mm.1CO 16A/110.230VUC, day/week.pr.Smartp (12.51.8.230.0000)
Brand FINDER
Categories Marking Plates & Enclosures
Country of origin* IT
Harmonized System Code 9107 0000 00
ETIM EC002305
Mounting method DIN rail
Number of contacts 1
Number of channels 1
Radio-controlled Yes
Contact type Change-over contact (NO/NC)
GPS (global positioning system) No
60 min program No
Cycle program Yes
Mains synchronous No
Quartz controlled Yes
Automatic switching summer-/winter time Yes
Voltage type of supply voltage AC/DC
External programming Yes
Radio-controlled (DCF77) No
Supply voltage 110-230 V
Frequency supply voltage 50-60 Hz
Nominal switching current at 250 V AC 16 A
Degree of protection (IP) IP20
Packing details
Packing level 1 8012823365237
Packing level 2 8012823365220
Other Technical data
Width 35 mm
Height 84 mm
Depth 56.5 mm
Number of memory locations 48
Astro program No
Weekly program Yes
Annual program No
Width in number of modular spacings 2
24 h program Yes
Holiday program No
Suitable for manual operation Yes
Potential free switch contact Yes
Autonomy in years 6
Shortest switching time channel 1 30 min
Text guidance in display Yes
Accuracy per day 1 s
Downloads
Description
Time switches Nr.contacts: 1 Contacts configuration: CO Contact Material: AgSnO2 Mounting method: DIN rail Number of memory locations: 48 Astro program: no Number of channels: 1 Radio-controlled: yes Weekly program: yes Annual program: no GPS (global positioning system): no Width in number of modular spacings: 2 60 min program: no 24 h program: yes Holiday program: no Cycle program: yes Mains synchronous: no Quartz controlled: yes Automatic switching summer-/winter time: yes Suitable for manual operation: yes Voltage type of supply voltage: AC/DC Potential free switch contact: yes External programming: yes Radio-controlled (DCF77): no Supply voltage: from 110 to 230 V. Frequency supply voltage: from 50 to 60 Hz. Autonomy in years: 6 Shortest switching time channel 1: 30 min. Nominal switching current at 250 V AC: 16 A. Text guidance in display: yes Protection category: IP20