| Item condition | New |
| Manufacture name | DETECTEUR DE FLAMME IRY2 |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001763 |
| Colour | White |
| Width | 104 mm |
| Height | 41 mm |
| Length | 104 mm |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Response temperature | 55 °C |
| Packing level 1 | 3660191302979 |
| Operating principle | Infrared |
| Networkable via cable | No |
| Backup battery included | None |