| Item condition | New |
| Manufacture name | DET. TH.VELO STANDARD DTVS3000 GAMME 300 |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001763 |
| Colour | White |
| Width | 104 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 104 mm |
| Current supply primary | Mains power supply |
| Response temperature | 45 °C |
| Packing level 1 | 3660191302474 |
| Packing level 2 | 3660191302474 |
| Operating principle | Thermo differential |
| Networkable via cable | Yes |
| Backup battery included | None |
| Max. number networkable | 32 |