| Item condition | New |
| Manufacture name | Manual Radio Trigger |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001765 |
| Degree of protection (IP) | IP21 |
| Packing level 1 | 3660191615178 |
| Colour | Red |
| Width | 87 mm |
| Height | 56 mm |
| Depth | 87 mm |
| Number of poles | 4 |
| Material | Plastic |
| Type of messaging | Fire brigade alarm (red) |
| Radio system | Yes |
| With glass disc | No |
| With paper cover | No |