| Item condition | New |
| Manufacture name | DE 118MM ECO 230V 160W R7S BL1 118mm |
| Brand | Sylvania |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 2192 00 |
| ETIM | EC000038 |
| Model | Clear |
| Socket | R7s |
| Luminous flux | 3100 lm |
| Lamp shape | Tube, double-ended |
| Lamp power | 160 W |
| Packing level 1 | 5410288215389 |
| Packing level 2 | 5410288215389 |
| Average nominal lifespan | 2000 h |