| Item condition | New |
| Manufacture name | DAMP PROOF COMPACT GEN 1 1500 55 W 6500K IP66 GR |
| Brand | LEDVANCE |
| Categories |
3Proofs
Ceiling lighting Surface mounted lighting |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9405 1140 00 |
| ETIM | EC002892 |
| Width | 86 mm |
| Colour housing | Grey |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Length | 1590 mm |
| Height/depth | 68 mm |
| Lamp type | LED not exchangeable |
| Impact strength | IK08 |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| Beam angle | Extreme wide beam >80° |
| Colour temperature | 6500 K |
| Max. system power | 55 W |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 6700 lm |
| Luminaire efficacy | 120 lm/W |
| Packing level 1 | 4058075210127 |
| Packing level 2 | 4058075210134 |
| Packing level 3 | 4058075210127 |
| Protection class | II |
| Lamp holder | Other |
| Connection type | Push-in clamp |
| Voltage type | AC |
| With movement sensor | No |
| Suitable for lamp power | 55 W |
| Type of grid | High-gloss |
| Type of control gear | Electronic ballast |
| With light sensor | No |
| Suitable for suspended mounting | No |
| Number of poles | 3 |
| Housing material | Plastic |
| Suitable for light line configuration | No |
| Suitable for emergency lighting | No |
| Light outlet | Direct |
| Light sharing | Symmetric |
| Material cover | Plastic, structured |
| Emergency power supply integrated | No |
| With light source | Yes |
| Luminaire with limited surface temperature, sign "D“ according to EN 60598-2-24 | Yes |
| Covering of the luminaire with thermally insulating material possible | No |
| Suitable for number of lamps | 55 |
| Suitable for wall mounting | Yes |
| Suitable for built-in mounting | No |
| With control gear | Yes |
| Suitable for workplace according to EN 12464-1 | No |
| Suitable for surface mounting | Yes |
| Nominal current | 300 mA |
| Colour of light | White |
| With air slots | No |
| Constant light output (CLO) | No |
| IFTTT support available | No |
| Type of wiring | Through wiring included |
| Rated life time L70/B50 at 25 °C | 50000 h |
| Rated life time L80/B10 at 25 °C | 35000 h |
| Rated life time L90/B10 at 25 °C | 20000 h |
| Rated life time L90/B50 at 25 °C | 20000 |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM5 |
| Photobiological safety according to EN 62471 | RG0 |
| Rated ambient temperature according to IEC62722-2-1 | -35-50 °C |
| Filament test according to IEC 60695-2-11 | 850 °C - 30 s |
| Dimming 0-10 V | No |
| Dimming 1-10 V | No |
| Dimming DALI | No |
| Dimming DMX | No |
| Dimming potentiometer (integrated) | No |
| Dimming GPRS | No |
| Dimming LineSwitch | No |
| Dimming manufacturer's proprietary system | No |
| Dimming mains voltage modulation | No |
| Dimming phase cut-off | No |
| Dimming phase cut-on | No |
| Dimming programmable | No |
| Dimming RF | No |
| Dimming Sine Wave Reduction | No |
| Dimming Touch and Dim | No |
| Dimming Zigbee | No |
| Dimming with push-button | No |
| No dim function | Yes |
| Light distributor | Diffuser lens/optic/panel |
| Dimming depending on control gear | No |
| Dimming DSI | No |
| Energy efficiency class of the built-in lamp | A++, A+, A (LED) |
| Operation by Bluetooth | No |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Dimming DALI-2 | No |
| Colour temperature adjustable | No |
| Luminous flux adjustable | No |
| Beam angle adjustable | No |
| Exchangeable control gear | No |
| Suitable for ceiling mounting | Yes |
| Surface protection housing | Untreated |
| Power factor | 0.9 |
Damp-proof luminaire, through-wired (L, N, E). Product features: High luminous efficacy: up to 120 lm/W. Type of protection: IP66. Beam angle: 120°. Through-wiring 3x1.5mm² already installed. Polycarbonate housing. Product benefits: Evenly distributed light. Energy savings of up to 50 % (compared to luminaires that use fluorescent lamps). Easy installation as mounting brackets can be positioned freely on the luminaire. Easy access to electrical terminal thanks to end caps with twist and lock mechanism. Tool-free electrical connection due to push button connector. 5 years guarantee. Areas of application: Industrial and storage facilities. Car parks and underpasses. Garages. Workshops, assembly lines. Equipment / Accessories: Stainless steel clamps with safety screws included. Mounting accessories included (suspension kit, theft protection kit).