| Item condition | New |
| Manufacture name | CX99PSUBATT CX99 Voedingseenheid BATTER |
| Brand | Schneider Electric |
| Country of origin* | US |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9032 8900 00 |
| ETIM | EC000357 |
| Nominal voltage | 24 V |
| Model | Lithium |
| Capacity | 6500 mAh |
| Packing level 1 | 3606489659929 |
| Width | 63.5 mm |
| Weight | 790 g |
| Diameter | 0 mm |
| Length | 228.7 mm |
| Ambient temperature | 0-49 °C |
| Height including pole | 170.2 mm |
| Battery pack | Yes |
| Number of cells | 2 |