| Item condition | New |
| Manufacture name | CTVT/8-500 |
| Brand | S&P |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8414 5935 00 |
| ETIM | EC011011 |
| Nominal current | 2.4 A |
| Electrical connection | Terminals |
| Pitch measure | 750 mm |
| Max. medium temperature (continuous) | 120 °C |
| Nominal duct diameter | 630 mm |
| Indirect drive | No |
| Material impeller | Steel |
| Axial model | No |
| Air supply roof fan | No |
| Exhaust direction | Vertical |
| With maintenance-/service switch | No |
| Base size, internal, square | 905 mm |
| Cover design | Round |
| Packing level 1 | 8413893062369 |