CT8-V/2000 Current transformer image 1
CT8-V/2000 Current transformer image 2
CT8-V/2000 Current transformer thumbnail 1
CT8-V/2000 Current transformer thumbnail 2
CT8-V/2000 Current transformer
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 8012542609407
MPN: 2CSG631230R1101
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name CT8-V/2000 Current transformer
Brand ABB
Categories Measurement Transformers
Harmonized System Code 8504 3121 00
ETIM EC002048
Model Through-feed current converter
Primary rated current 2000 A
Secondary rated apparent power 20 VA
Secondary rated current 5 A
Overcurrent limiting factor FS 5
Accuracy class 0.5
Packing details
Packing level 1 8012542609407
Other Technical data
Number of primary inputs 1
With copper rail Yes
Snap mounting Yes
With shock protection Yes
Calibrated TRUE
Height opening 80,6 mm
Width opening 37,7 mm