CS-MCB-500V 16A C 2P-MCCB
Order only Minimal order quantity: 6
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 8426487583805
MPN: 0700129
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name CS-MCB-500V 16A C 2P-MCCB
Brand CRADY
Categories Circuit breakers 16A
Country of origin* CN
Harmonized System Code 8538 9019 00
ETIM EC000042
Rated current 16 A
Rated voltage 500 V
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Packing details
Packing level 1 8426487583805
Other Technical data
Voltage type DC
Built-in depth 18 mm
Frequency - Hz
Rated insulation voltage Ui 1000 V
Over voltage category 3
Pollution degree 3
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP40
Number of protected poles 2
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core - mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 2.5-35 mm²
Ambient temperature during operating -30-70 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible No
Rated impulse withstand voltage Uimp 6 kV
Downloads
Description
Interruptor automático CS-MCB-500V 16A C 2P