| Item condition | New |
| Manufacture name | CorePro LEDspotLV ND 8-50W 830 MR16 50D |
| Brand | PHILIPS |
| Harmonized System Code | 8539 1000 00 |
| ETIM | EC001744 |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Nominal voltage | 12 V |
| Colour temperature | 3000 K |
| Max. system power | 8 W |
| Packing level 1 | 8718696528914 |
| Luminous flux | 650 lm |