| Item condition | New |
| Manufacture name | CorePro LED spot ND 5-35W MR16 840 36D |
| Brand | PHILIPS |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | GU5.3 |
| Dimmable | No |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 51 mm |
| Lamp efficacy | 78 lm/W |
| Lamp shape | Reflector |
| Length | 46 mm |
| Nominal voltage | 12 V |
| Type of cover | Clear |
| Colour temperature | 4000 K |
| Lamp power | 5 W |
| Luminous flux | 390 lm |
| Lamp designation | MR16 |
| Filament lamp | No |
| Packing level 1 | 8718696710654 |
| Packing level 2 | 8718696710661 |
| Packing level 3 | 8718696710654 |
| Colour | White |
| Colour housing | Other |
| Voltage type | AC |
| With remote control | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Luminous intensity | 650 cd |
| Remote operation possible | No |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Neutral white 3300-5300 K |
| Average nominal lifespan | 15000 h |
| Nominal current | 575 mA |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 6 kWh |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Photobiological safety according to EN 62471 | RG1 |
| Min. number of switching cycles | 50000 |
| Power factor | 0.6 |
| Energy Efficiency Index (EEI) | 0.1507 |