DILAT-03(24V50/60HZ) Contactor relay, 24 V 50/60 Hz, 3 NC, Screw terminals, AC operation image 1
DILAT-03(24V50/60HZ) Contactor relay, 24 V 50/60 Hz, 3 NC, Screw terminals, AC operation image 2
DILAT-03(24V50/60HZ) Contactor relay, 24 V 50/60 Hz, 3 NC, Screw terminals, AC operation image 3
DILAT-03(24V50/60HZ) Contactor relay, 24 V 50/60 Hz, 3 NC, Screw terminals, AC operation image 4
DILAT-03(24V50/60HZ) Contactor relay, 24 V 50/60 Hz, 3 NC, Screw terminals, AC operation thumbnail 1
DILAT-03(24V50/60HZ) Contactor relay, 24 V 50/60 Hz, 3 NC, Screw terminals, AC operation thumbnail 2
DILAT-03(24V50/60HZ) Contactor relay, 24 V 50/60 Hz, 3 NC, Screw terminals, AC operation thumbnail 3
DILAT-03(24V50/60HZ) Contactor relay, 24 V 50/60 Hz, 3 NC, Screw terminals, AC operation thumbnail 4
DILAT-03(24V50/60HZ) Contactor relay, 24 V 50/60 Hz, 3 NC, Screw terminals, AC operation
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4015081945061
MPN: 197627
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 8-10 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name DILAT-03(24V50/60HZ) Contactor relay, 24 V 50/60 Hz, 3 NC, Screw terminals, AC operation
Brand EATON
Categories Auxiliary Contactors
Contactor relay
Country of origin* CN
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000196
Mounting method DIN-rail/screw
Rated operation current Ie, 400 V 1.9 A
Suitable for manual operation No
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 24 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 24 V
Rated control supply voltage at DC 0 V
With LED indication No
Voltage type for actuating AC
Packing details
Packing level 1 4015081945061
Other Technical data
Interface No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 3
Number of auxiliary contacts as change-over contact 0
Connection type auxiliary circuit Screw connection
Number of auxiliary contacts as normally closed contact, delayed switching 0
Number of auxiliary contacts as normally open contact, leading 0
Description
Contactor relay, Product range: Contactor relays DILAT, Application: Contactor relays, Connection technique: Screw terminals, Rated operational current AC-15 220 V 230 V 240 V: Ie= 4 A, 380 V 400 V 415 V: Ie= 1.9 A, Contacts N/C = Normally closed: 3 NC, Actuating voltage: 24 V 50 Hz, 24 V 60 Hz, Voltage AC/DC: AC operation, Degree of Protection: IP20, Standards: IEC/EN 60947, VDE 0660