DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals image 1
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals image 2
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals image 3
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals image 4
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals image 5
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals image 6
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals image 7
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals image 8
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals image 9
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals image 10
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals image 11
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals image 12
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals image 13
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals thumbnail 1
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals thumbnail 2
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals thumbnail 3
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals thumbnail 4
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals thumbnail 5
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals thumbnail 6
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals thumbnail 7
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals thumbnail 8
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals thumbnail 9
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals thumbnail 10
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals thumbnail 11
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals thumbnail 12
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals thumbnail 13
DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4015082769789
MPN: 276978
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name DILMP20(230V50/60HZ) Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 22 A, 230 V 50/60 Hz, Screw terminals
Brand EATON
Categories AC Power Contactors
Country of origin* RO
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 5.5 kW
Number of normally open contacts as main contact 4
Number of normally closed contacts as main contact 0
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 12 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 230 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 230 V
Rated control supply voltage at DC 0 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating AC
Packing details
Packing level 1 4015082769789
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 22 A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 10 A
Rated operation power at AC-4, 400 V 4.5 kW
Rated operation power NEMA 0 kW
Description
Contactor, Application: Contactors for 4 pole electric consumers, Contactors up to 200 A, 4 pole, Utilization category: AC-1: Non-inductive or slightly inductive loads, resistance furnaces, NAC-3: Normal AC induction motors: starting, switch off during running, Connection technique: Screw terminals, Number of poles: 4 pole, 380 V 400 V: Ie= 12 A, Conventional free air thermal current, 3 pole, 50 - 60 Hz Open at 40 °C: Ith =Ie= 22 A, enclosed: Ith= 18 A, Conventional free air thermal current, 1 pole open: Ith= 60 A, enclosed: Ith= 54 A, 220 V 230 V: P= 3.5 kW, 380 V 400 V: P= 5.5 kW, 660 V 690 V: P= 6.5 kW , Instructions: Contacts to EN 50 012., Voltage AC/DC: AC operation