DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 1
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 2
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 3
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 4
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 5
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 6
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 7
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 8
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 9
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 10
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 11
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 12
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 13
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 14
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 15
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 16
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 17
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 1
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 2
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 3
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 4
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 5
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 6
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 7
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 8
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 9
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 10
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 11
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 12
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 13
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 14
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 15
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 16
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 17
DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4015082900663
MPN: 290066
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name DILM15-10(230V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 7.5 kW, 1 N/O, 230 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals
Brand EATON
Categories AC Power Contactors
Country of origin* RO
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 7.5 kW
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of normally closed contacts as main contact 0
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 15.5 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 230 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 230 V
Rated control supply voltage at DC 0 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating AC
Packing details
Packing level 1 4015082900663
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 22 A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 7 A
Rated operation power at AC-4, 400 V 3 kW
Rated operation power NEMA 7.4 kW