DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 1
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 2
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 3
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 4
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 5
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 6
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 7
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 8
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 9
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 10
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 11
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 12
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 13
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 14
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 1
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 2
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 3
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 4
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 5
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 6
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 7
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 8
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 9
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 10
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 11
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 12
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 13
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 14
DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 31.12.26
EAN: 4015081088195
MPN: 109199
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name DILM72(110V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 37 kW, 110 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals
Brand EATON
Categories AC Power Contactors
Country of origin* RO
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 37 kW
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of normally closed contacts as main contact 0
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 72 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 110 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 110 V
Rated control supply voltage at DC 0 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating AC
Packing details
Packing level 1 4015081088195
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 98 A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 25 A
Rated operation power at AC-4, 400 V 12 kW
Rated operation power NEMA 37 kW