DILM7-01(380V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 3 kW, 1 NC, 380 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 1
DILM7-01(380V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 3 kW, 1 NC, 380 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 2
DILM7-01(380V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 3 kW, 1 NC, 380 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 3
DILM7-01(380V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 3 kW, 1 NC, 380 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 4
DILM7-01(380V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 3 kW, 1 NC, 380 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 5
DILM7-01(380V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 3 kW, 1 NC, 380 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 1
DILM7-01(380V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 3 kW, 1 NC, 380 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 2
DILM7-01(380V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 3 kW, 1 NC, 380 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 3
DILM7-01(380V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 3 kW, 1 NC, 380 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 4
DILM7-01(380V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 3 kW, 1 NC, 380 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 5
DILM7-01(380V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 3 kW, 1 NC, 380 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 30.06.26
EAN: 4015082765941
MPN: 276594
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 1-4 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name DILM7-01(380V50/60HZ) Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 3 kW, 1 NC, 380 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals
Brand EATON
Categories AC Power Contactors
Country of origin* RO
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 3 kW
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of normally closed contacts as main contact 0
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 7 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 380 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 380 V
Rated control supply voltage at DC 0 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating AC
Packing details
Packing level 1 4015082765941
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 22 A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 5 A
Rated operation power at AC-4, 400 V 2.2 kW
Rated operation power NEMA 2.2 kW
Description
Contactor, Application: Contactors for Motors, Contactors up to 170 A, 3 pole, Utilization category: AC-1: Non-inductive or slightly inductive loads, resistance furnaces, NAC-3: Normal AC induction motors: starting, switch off during running, AC-4: Normal AC induction motors: starting, plugging, reversing, inching, Connection technique: Screw terminals, Notes: Also suitable for motors with efficiency class IE3., IE3-ready devices are identified by the logo on their packaging., Number of poles: 3 pole, Rated operational current AC-3 380 V 400 V: Ie= 7 A, Rated operational current AC-1 Conventional free air thermal current, 3 pole , 50 - 60 Hz Open at 40 °C: Ith =Ie= 22 A, enclosed: Ith= 18 A, Rated operational current AC-1 Conventional free air thermal current, 1 pole open: Ith= 50 A, enclosed: Ith= 45 A, Max. rating for three-phase motors, 50 - 60 Hz AC-3 220 V 230 V: P= 2.2 kW, 380 V 400 V: P= 3 kW, 660 V 690 V: P= 3.5 kW, Max. rating for three-phase motors, 50 - 60 Hz AC-4 220 V 230 V: P= 1 kW, 380 V 400 V: P= 2.2 kW, 660 V 690 V: P= 2.9 kW, Can be combined with auxiliary contact: DILA-XHI(V).., Contacts N/C = Normally closed: 1 NC, Instructions: Contacts to EN 50 012., with mirror contact., Voltage AC/DC: AC operation