DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 1
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 2
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 3
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 4
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 5
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 6
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 7
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 8
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 9
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 10
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 11
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 12
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 13
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 14
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 15
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals image 16
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 1
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 2
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 3
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 4
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 5
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 6
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 7
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 8
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 9
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 10
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 11
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 12
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 13
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 14
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 15
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals thumbnail 16
DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4015081983728
MPN: 199671
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name DILM32-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 15 kW, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, AC operation, Push in terminals
Brand EATON
Categories AC Power Contactors
Country of origin* RO
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 15 kW
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of normally closed contacts as main contact 0
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 32 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 220 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 220 V
Rated control supply voltage at DC 0 V
Type of electrical connection of main circuit Spring clamp connection
Voltage type for actuating AC
Packing details
Packing level 1 4015081983728
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 45 A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 15 A
Rated operation power at AC-4, 400 V 7 kW
Rated operation power NEMA 0 kW