DILEEM-01(230V50/60HZ) Contactor, 230 V 50/60 Hz, 3 pole, 380 V 400 V, 3 kW, Contacts N/C = Normally closed= 1 NC, Screw terminals, AC operation image 1
DILEEM-01(230V50/60HZ) Contactor, 230 V 50/60 Hz, 3 pole, 380 V 400 V, 3 kW, Contacts N/C = Normally closed= 1 NC, Screw terminals, AC operation image 2
DILEEM-01(230V50/60HZ) Contactor, 230 V 50/60 Hz, 3 pole, 380 V 400 V, 3 kW, Contacts N/C = Normally closed= 1 NC, Screw terminals, AC operation thumbnail 1
DILEEM-01(230V50/60HZ) Contactor, 230 V 50/60 Hz, 3 pole, 380 V 400 V, 3 kW, Contacts N/C = Normally closed= 1 NC, Screw terminals, AC operation thumbnail 2
DILEEM-01(230V50/60HZ) Contactor, 230 V 50/60 Hz, 3 pole, 380 V 400 V, 3 kW, Contacts N/C = Normally closed= 1 NC, Screw terminals, AC operation
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4015080587712
MPN: 058771
Package: 1
Box: 5
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name DILEEM-01(230V50/60HZ) Contactor, 230 V 50/60 Hz, 3 pole, 380 V 400 V, 3 kW, Contacts N/C = Normally closed= 1 NC, Screw terminals, AC operation
Brand EATON
Categories AC Power Contactors
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 3 kW
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of normally closed contacts as main contact 0
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 6.6 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 230 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 230 V
Rated control supply voltage at DC 0 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating AC
Packing details
Packing level 1 4015080587712
Packing level 2 4015081837922
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 22 A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 5 A
Rated operation power at AC-4, 400 V 2.2 kW
Rated operation power NEMA 2.2 kW
Description
Contactor, Application: Mini Contactors for Motors and Resistive Loads, Contactors DILEEM, Utilization category: AC-1: Non-inductive or slightly inductive loads, resistance furnaces, NAC-3: Normal AC induction motors: starting, switch off during running, AC-4: Normal AC induction motors: starting, plugging, reversing, inching, Connection technique: Screw terminals, Notes: Also suitable for motors with efficiency class IE3., IE3-ready devices are identified by the logo on their packaging., Description: With auxiliary contact, Number of poles: 3 pole, Rated operational current AC-3 380 V 400 V: Ie= 6.6 A , Rated operational current AC-1 Conventional free air thermal current, 3 pole, 50 - 60 Hz Open at 40 °C: Ith =Ie= 22 A, enclosed: Ith= 16 A, Rated operational current AC-1 Conventional free air thermal current, 1 pole open: Ith= 50 A, enclosed: Ith= 40 A, Max. rating for three-phase motors, 50 - 60 Hz AC-3 220 V 230 V: P= 1.5 kW, 380 V 400 V: P= 3 kW, 660 V 690 V: P= 3 kW, Max. rating for three-phase motors, 50 - 60 Hz AC-4 220 V 230 V: P= 1.1 kW, 380 V 400 V: P= 2.2 kW, 660 V 690 V: P= 2.2 kW, For use with: …DILE, Contacts N/C = Normally closed: 1 NC, Voltage AC/DC: AC operation