| Item condition | New |
| Manufacture name | CONNECTED LATCHING RELAY WITH NETATMO |
| Brand | NETATMO |
| Country of origin* | IT |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 4900 00 |
| ETIM | EC000188 |
| Mounting method | DIN rail |
| Function | Electronic switch |
| Voltage type of supply voltage | AC |
| Supply voltage | 240 V |
| Rated switch current | 16 A |
| Number of contacts as normally open contact | 1 |
| Packing level 1 | 3414971795587 |
| Packing level 2 | 3414971795594 |
| Packing level 3 | 3414971795587 |
| Built-in depth | 44 mm |
| Width in number of modular spacings | 1 |
| Suitable for manual operation | Yes |
| Max. switching current (cos phi = 0.6) | 16 A |
| Max. incandescent lamp load | 3840 W |
| Max. load fluorescent lamp | 3000 VA |