| Item condition | New |
| Manufacture name | Relay Socket 97.02SMA Clamp Terminal |
| Brand | FINDER |
| Categories |
Relay Accessories
|
| Country of origin* | IT |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 9010 00 |
| Mounting method | DIN rail (top hat rail) 35 mm |
| Function extension possible | Yes |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Number of pins | 8 |
| Packing level 1 | 8012823354743 |
| Width | 15.8 mm |
| Height | 82.9 mm |
| Depth | 67.1 mm |
| With detachable clamps | No |
Screw terminal (Box clamp) socket Mounting method: DIN rail (top hat rail) 35 mm (A): 8 Protection Category: IP 20 Accessories: Coil indication and EMC suppression modules;Jumper link;Timer modules;Plastic or metal retaining clip