| Item condition | New |
| Manufacture name | CLA LEDBulb D 7.2-60W ST64 E27 827 CL |
| Brand | PHILIPS |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 5200 00 |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Yes |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 64 mm |
| Lamp efficacy | 111 lm/W |
| Lamp shape | Pear-shape |
| Length | 143 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Type of cover | Clear |
| Colour temperature | 2700 K |
| Lamp power | 7.2 W |
| Luminous flux | 806 lm |
| Lamp designation | ST64 |
| Filament lamp | Yes |
| Packing level 1 | 8718699773335 |
| Packing level 2 | 8718699773342 |
| Packing level 3 | 8718699773335 |
| Colour | White |
| Colour housing | Other |
| Voltage type | AC |
| With remote control | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Remote operation possible | No |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Warm white <3300 K |
| Average nominal lifespan | 15000 h |
| Nominal current | 45 mA |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 8 kWh |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Total harmonic distortion | 0.92 |
| Photobiological safety according to EN 62471 | RG0 |
| Min. number of switching cycles | 20000 |
| Power factor | 0.7 |
| Energy Efficiency Index (EEI) | 0.1117 |
Featuring a classic heritage design, Classic filament LEDbulbs combine the familiar shapes of classic incandescent bulbs with the benefits of the long lasting LED technology. They deliver beautiful, decorative warm-white light while saving around 90% on energy costs compared with traditional light bulbs.