| Item condition | New |
| Manufacture name | Sensor: inductive; OUT: PNP / NO; 0÷8mm; 10÷36VDC; M12; 2m; IP67 |
| Brand | Carlo Gavazzi |
| Country of origin* | IT |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 5019 00 |
| ETIM | EC002714 |
| Voltage type | DC |
| Switching distance | 8 mm |
| Type of electric connection | Cable |
| Type of switching output | PNP |
| Type of switch function | Normally open contact |
| Rated control supply voltage at AC 50 Hz | 0 V |
| Construction type housing | Cylinder, screw-thread |
| Mechanical mounting condition for sensor | Not flat |
| Supply voltage | 10-36 V |
| Performance level according to EN ISO 13849-1 | None |
| SIL according to IEC 61508 | None |
| Packing level 1 | 8030956073188, 8030956073188 |
| Cascadable | No |
| Housing material | Metal |
| Suitable for safety functions | No |
| Coating housing | Nickel-plated |
| Switching frequency | 2000 Hz |
| Number of protected semiconductor outputs | 1 |
| Type of interface for safety communication | None |
| Rated control supply voltage at AC 60 Hz | 0 V |
| Rated control supply voltage at DC | 10-36 V |
| Explosion safety category for gas | None |
| Explosion safety category for dust | None |
| Max. output current at protected output | 200 mA |
| With monitoring function downstream switching devices | No |
| Type of actuation | Metallic Target |
| Type of interface | None |
| Compression-resistant | No |
| Diameter sensor | 12 mm |
| Length of sensor | 50.8 mm |
| Interference resistance to magnetic fields | Immune against magnetic DC- and AC-field |