| Item condition | New |
| Manufacture name | CF-MC 5 Master Controller 5 Channels |
| Brand | Danfoss |
| Country of origin* | DK |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8537 1010 00 |
| ETIM | EC010057 |
| Supply voltage | 230 V |
| Output voltage | 24 V |
| Max. power per channel | 4 VA |
| Number of channels/zone | 5 |
| Packing level 1 | 5702425081613 |
| Width | 325 mm |
| Height | 79 mm |
| Depth | 51 mm |
| Max. contact voltage | 230 V |
| With extra contact | Yes |
| Reception frequency | 868 MHz |
| Suitable for heating | Yes |
| Max. contact load | 8 A |