| Item condition | New |
| Manufacture name | Centre-off changeover 25A 1P 250V |
| Brand | Hager |
| ETIM | EC001545 |
| Voltage type | AC |
| Switching function | Two-way switch |
| Rated current | 25 A |
| Rated voltage | 250 V |
| Number of poles | 1 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Packing level 1 | 3250615561190 |
| Packing level 2 | 3250615561190 |
| Packing level 3 | 3250615561190 |
| With signal lamp | No |
| Built-in depth | 64 mm |
| Max. lamp power | 0 W |
| Short-circuit breaking capacity (Icw) | 6 kA |
| Width in number of modular spacings | 1 |
| Min. rated voltage | 250 V |
| Number of contacts as normally closed contact | 0 |
| Number of contacts as normally open contact | 0 |
| Number of contacts as change-over contact | 1 |
| Forced segregation according to DIN VDE 0113 | No |