CEM80.00-220V-DC image 2
Product photo thumbnail 1
CEM80.00-220V-DC thumbnail 2
CEM80.00-220V-DC
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 31.12.26
EAN: 7890355109809
MPN: 004650201
Package: 1
Pallet: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 1-4 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name CEM80.00-220V-DC
Brand ETI
Categories AC Power Contactors
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 37 kW
Number of normally open contacts as main contact 3
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 80 A
Rated control supply voltage at DC 220 V
Type of electrical connection of main circuit Frame clamp
Voltage type for actuating DC
Packing details
Packing level 1 7890355109809, 7890355109809, 7890355109809
Packing level 2 7890355109809
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 110 A
Description
Motor contactor, CEM80.00-220V-DC, No. Of poles 3, Catalogue Group CEM Motor contactor, AC rated control supply voltage Uc (V) 220, Rated operation power at AC3 (kW) 37, No. of aux NC contacts 0, Rated operation current Ie at AC3, 400V (A) 80, Rated operation current Ie at AC1 (A) 110, Function Motor contactors, No. of aux NO contacts 0, Rated operation power at AC3 (kW) 37