CCV 2,5/12-GF-5,08 P26THRR88 - PCB header image 1
CCV 2,5/12-GF-5,08 P26THRR88 - PCB header image 2
CCV 2,5/12-GF-5,08 P26THRR88 - PCB header image 3
CCV 2,5/12-GF-5,08 P26THRR88 - PCB header image 4
CCV 2,5/12-GF-5,08 P26THRR88 - PCB header thumbnail 1
CCV 2,5/12-GF-5,08 P26THRR88 - PCB header thumbnail 2
CCV 2,5/12-GF-5,08 P26THRR88 - PCB header thumbnail 3
CCV 2,5/12-GF-5,08 P26THRR88 - PCB header thumbnail 4
CCV 2,5/12-GF-5,08 P26THRR88 - PCB header
Order only Minimal order quantity: 140
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4017918926601
MPN: 1955840
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name CCV 2,5/12-GF-5,08 P26THRR88 - PCB header
Brand Phoenix Contact
Categories PCB Connectors & Terminals
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8536 6990 00
ETIM EC002637
Type of connection Printed circuit board to cable
Rated voltage 320 V
Number of poles 12
Operating temperature -40-100 °C
Rated surge voltage 4 kV
Type of electric connection Other
Connector model Fixed connector
Angle PCB/contact Other
Rated current In 12 A
Packing details
Packing level 1 4017918926601
Other Technical data
Colour housing Black
Contact type Pin
Type of fastening Other
Inflammability class of insulation material according to with UL94 V0
Material of contact surface Tin
Over voltage category III
Pollution degree 2
Diameter connection pin 1.6 mm
Length pin 2.6 mm
Modular spacing connections 5.08 mm
Number of plug-in contact rows 1
Type of banding Other
Modular spacing contacts 5.08 mm
Material insulation body Other
Type of PCB fastening Other
Description
PCB headers, nominal cross section: 2.5 mm², color: black, nominal current: 12 A, rated voltage (III/2): 320 V, contact surface: Tin, type of contact: Male connector, number of potentials: 12, number of rows: 1, number of positions: 12, number of connections: 12, product range: CCV 2,5/..-GF, pitch: 5.08 mm, mounting: THR soldering, pin layout: Linear pinning, solder pin [P]: 2.6 mm, number of solder pins per potential: 1, plug-in system: COMBICON MSTB 2,5, Pin connector pattern alignment: Standard, locking: Screw locking, mounting: Threaded flange, type of packaging: 88 mm wide tape, For user information and design recommendations for through-hole reflow technology, go to: Downloads