CCA 2,5/12-G P20THRR88 - PCB header
Order only Minimal order quantity: 330
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4055626020969
MPN: 1836670
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name CCA 2,5/12-G P20THRR88 - PCB header
Brand Phoenix Contact
Categories PCB Connectors & Terminals
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8536 6930 00
ETIM EC002637
Connector model Fixed connector
Packing details
Packing level 1 4055626020969, 4055626020969
Other Technical data
Colour housing Black
Contact type Pin
Type of fastening Other
Inflammability class of insulation material according to with UL94 V0
Material of contact surface Tin
Material insulation body Other
Description
PCB headers, nominal cross section: 2.5 mm², color: black, nominal current: 12 A, rated voltage (III/2): 320 V, contact surface: Tin, type of contact: Male connector, number of potentials: 12, number of rows: 1, number of positions: 12, number of connections: 12, product range: CCA 2,5/..-G, pitch: 5 mm, mounting: THR soldering, pin layout: Linear pinning, solder pin [P]: 2 mm, number of solder pins per potential: 1, plug-in system: COMBICON MSTB 2,5, Pin connector pattern alignment: Standard, locking: without, mounting: without, type of packaging: 88 mm wide tape, For user information and design recommendations for through-hole reflow technology, go to: Downloads