CAPAROC E1 12-24DC/1-10A - Electronic circuit breaker image 1
CAPAROC E1 12-24DC/1-10A - Electronic circuit breaker
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4063151039967
MPN: 1115649
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name CAPAROC E1 12-24DC/1-10A - Electronic circuit breaker
Brand Phoenix Contact
Categories Miniature Circuit Breakers (MCB)
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8536 3010 00
ETIM EC003538
Nominal current 10 A
Mounting method Other
Operating voltage 30 V
Number of poles 1
Packing details
Packing level 1 4063151039967
Other Technical data
Width 6.2 mm
Height 132.4 mm
Depth 111.3 mm
With remote signalling contact No
Inflammability class of insulation material according to with UL94 Other
Ambient temperature during operating -30-65 °C
Active current limitation x IN 0
Fuse type Electronic
Fail safe element 15 A
Switch-off time 4 ms
Max. capacitive load 0.02 µF