| Item condition | New |
| Manufacture name | THORSMAN Cablie tie 380x7,6 Natural (Set of 100) |
| Brand | Schneider Electric |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8547 2000 00 |
| ETIM | EC000046 |
| Length belt/tape/tie | 380 mm |
| Material | Plastic |
| Operating temperature | -40-85 °C |
| Band width | 7.6 mm |
| Packing level 1 | 3606489710538 |
| Packing level 2 | 3606489710535 |
| Packing level 3 | 3606489710538 |
| Model | Knotted tie |
| Halogen free | Yes |
| Text strip | None |
| Surface protection | Other |
| Material quality | Polyamide (PA) |
| Type of fastening | Other |
| Tie thickness | 0 mm |
| Solvable fastener | No |
| Transparent | No |
| Band closure | Plastic lip/-cam |
| Max. bundle diameter | 108 mm |
| MIL approval | No |
| UL approval | Yes |
| UV-stable according to ASTM D6779 | No |
| VG approval | Yes |
| Mounting temperature | -40-85 °C |
| Fluorescent | No |