| Item condition | New |
| Manufacture name | THORSMAN Cablie tie 160x2,5 Black (Set of 100) |
| Brand | Schneider Electric |
| Harmonized System Code | 8547 2000 00 |
| ETIM | EC000046 |
| Colour | Black |
| Length belt/tape/tie | 160 mm |
| Material | Plastic |
| Operating temperature | -40-85 °C |
| Band width | 2.5 mm |
| Packing level 1 | 3606489710361 |
| Packing level 2 | 3606489710361 |
| Packing level 3 | 3606489710368 |
| Model | Knotted tie |
| Halogen free | Yes |
| Text strip | None |
| Surface protection | Other |
| Material quality | Polyamide (PA) |
| Type of fastening | Other |
| Tie thickness | 0 mm |
| Solvable fastener | No |
| Transparent | No |
| Band closure | Plastic lip/-cam |
| Max. bundle diameter | 39 mm |
| MIL approval | No |
| UL approval | Yes |
| UV-stable according to ASTM D6779 | Yes |
| VG approval | Yes |
| Mounting temperature | -40-85 °C |
| Fluorescent | No |