| Item condition | New |
| Manufacture name | Cable set 5p socket 5x2,5mm� HF-A grey 8 |
| Brand | Ensto |
| ETIM | EC002587 |
| Nominal cross section conductor | 2.5 mm² |
| Rated current | 16 A |
| Rated voltage | 250 V |
| Number of poles | 5 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Type of finished cable | Device connection cable |
| Type side 1 | Free conductor end |
| Type side 2 | Bus |
| Packing level 1 | 6438100349967 |
| Packing level 2 | 6438100349967 |
| Halogen free | Yes |
| Cable type | Other |
| Colour housing | Grey |
| Locking mechanism | Integrated in plug-in connector |
| Total length | 8000 mm |
| Colour outer sheath | White |
| Mechanical coding | Yes |
| Pole codification | L, N, PE, D1, D2 |
| Colour coding/contact insert | Grey |
| Conductor end treatment | Ultrasonic compressed wire ends |