| Item condition | New |
| Manufacture name | Cable set 3p plug 3x1,5mm� HF grey 3m |
| Brand | Ensto |
| ETIM | EC002587 |
| Nominal cross section conductor | 1.5 mm² |
| Rated current | 16 A |
| Rated voltage | 250 V |
| Number of poles | 3 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Type of finished cable | Device connection cable |
| Type side 1 | Plug |
| Type side 2 | Free conductor end |
| Packing level 1 | 6418677686436 |
| Packing level 2 | 6418677686436 |
| Halogen free | Yes |
| Cable type | S05Z1Z1-F |
| Colour housing | Grey |
| Locking mechanism | Integrated in plug-in connector |
| Total length | 3000 mm |
| Colour outer sheath | White |
| Surface treatment contacts | Silver-plated |
| Mechanical coding | Yes |
| Colour coding/contact insert | Grey |
| Strip length | 10 mm |
| Dismantle length | 47 mm |
| Conductor end treatment | Ultrasonic compressed wire ends |