| Item condition | New |
| Manufacture name | Cable set 2p 2x2,5mm� PVC grey 4m |
| Brand | Ensto |
| ETIM | EC002587 |
| Nominal cross section conductor | 2.5 mm² |
| Rated current | 16 A |
| Rated voltage | 250 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Type side 1 | Plug |
| Type side 2 | Bus |
| Packing level 1 | 6418677686870 |
| Packing level 2 | 6418677686870 |
| Halogen free | No |
| Cable type | H05VV-F |
| Colour housing | Grey |
| Total length | 4000 mm |
| Mechanical coding | Yes |
| Colour coding/contact insert | Grey |