| Item condition | New |
| Manufacture name | Cable gland, compact, M25, 11-17mm, PA6, light grey RAL7035, IP68 |
| Brand | Morek |
| ETIM | EC000441 |
| Model | Straight |
| Thread length | 10 mm |
| Material quality | Polyamide (PA) |
| Thread type | Metric |
| Material | Plastic |
| Suitable for cable diameter | 11-17 mm |
| Degree of protection (IP) | IP68 |
| Nominal thread size metric/PG | 25 |
| Packing level 1 | 4744397024954 |
| Packing level 2 | 4744397024954, 4744397024954 |
| Halogen free | Yes |
| RAL-number | 7035 |
| Bend radius protection/trumpet flare | No |
| With strain relief | Yes |
| EMC-version | No |
| Type of sealing | Sealing ring |
| Operating temperature | -20-100 °C |
| Explosion-tested version | No |
| With locknut | No |
| Separable screw gland | Yes |
| Snapping in opening | No |
| Wrench width | 29 mm |