| Item condition | New |
| Manufacture name | Cabinet wall installation PC Size 14.0 x 12.0 x 6.0 in |
| Brand | Ensto |
| ETIM | EC000261 |
| Colour | Grey |
| Height | 377 mm |
| Depth | 185 mm |
| RAL-number | 7035 |
| With mounting plate | No |
| Number of doors | 1 |
| EMC-version | No |
| With glazed door | Yes |
| Material quality | Other |
| Material | Plastic |
| Impact strength | IK10 |
| Suitable for outdoor set-up | Yes |
| Suitable for metrical mounting | No |
| Mounting plate depth-adjustable | Yes |
| With ventilation door | No |
| Surface finishing | Untreated |
| With rear door | No |
| Suitable for wall built-in | No |
| Pitched roof | No |
| Pole fastening | Yes |
| Degree of protection (NEMA) | 6P |
| Packing level 1 | 6438100416904, 6438100416904 |
| Packing level 2 | 6438100416904 |
Ensto PolyBox is a product family specifically designed for the US market. Robust and tightly sealed, our new JIC sized enclosures are made from top quality polycarbonate. A wide range of configurations can be customized with multiple features.