BVZ 7.62IT/04/180MSF4 SN BK BX image 1
BVZ 7.62IT/04/180MSF4 SN BK BX image 2
BVZ 7.62IT/04/180MSF4 SN BK BX thumbnail 1
BVZ 7.62IT/04/180MSF4 SN BK BX thumbnail 2
BVZ 7.62IT/04/180MSF4 SN BK BX
Order only Minimal order quantity: 32
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4050118633696
MPN: 2630120000
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name BVZ 7.62IT/04/180MSF4 SN BK BX
Brand Weidmüller
Categories Cable Connectors
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8538 9099 00
ETIM EC002638
Type of connection Flexible PCB-connector
Rated voltage 1000 V
Number of poles 4
Contact type Bus
Operating temperature -50-125 °C
Rated surge voltage 8 kV
Degree of protection (IP), mounted IP20
Angle contact/conductor connection 180° (horizontal)
Rated current In 41 A
Packing details
Packing level 1 4050118633696
Other Technical data
Colour housing Black
Housing material Plastic
Coating housing Other
Inflammability class of insulation material according to with UL94 V0
Type of electric connection Screw connection
Material of contact surface Tin
Over voltage category III
Pollution degree 2
Connectable cable type Tubular cable
Modular spacing connections 7.62 mm
Modular spacing contacts 7.62 mm