BUZ 10.16IT/04/180MF3SH200 AG BK BX image 1
BUZ 10.16IT/04/180MF3SH200 AG BK BX
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4050118631340
MPN: 2627460000
Item condition New
Manufacture name BUZ 10.16IT/04/180MF3SH200 AG BK BX
Brand Weidmüller
Categories Cable Connectors
Country of origin* DE
Rated voltage 1000 V
Number of poles 4
Contact type Bus
Operating temperature -50-130 °C
Rated surge voltage 8 kV
Degree of protection (IP), mounted IP20
Angle contact/conductor connection 180° (horizontal)
Rated current In 70.6 A
Packing details
Packing level 1 4050118631340
Type of electric connection Screw connection
Material of contact surface Silver
Over voltage category III
Pollution degree 2
Connectable cable type Tubular cable
Modular spacing connections 10.16 mm
Modular spacing contacts 10.16 mm