| Item condition | New |
| Manufacture name | 40A DIN rail Buffer Module which is used with DIN rail power supplies to provide short-term backup for the load. |
| Brand | Mean Well |
| Country of origin* | SZ |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| ETIM | EC002540 |
| Width | 63 mm |
| Height | 126 mm |
| Depth | 115 mm |
| Power output | 960 W |
| 1st secondary output voltage | 24 V |
| Max. output current 1 | 40 A |
| Nominal value output current 1 | 40 A |
| Packing level 1 | 4711287422718 |
| Packing level 2 | 4711287422718 |