BUF 10.16IT/03/180MSF2SH180 AG BK BX image 1
BUF 10.16IT/03/180MSF2SH180 AG BK BX image 2
BUF 10.16IT/03/180MSF2SH180 AG BK BX thumbnail 1
BUF 10.16IT/03/180MSF2SH180 AG BK BX thumbnail 2
BUF 10.16IT/03/180MSF2SH180 AG BK BX
Order only Minimal order quantity: 20
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4050118631852
MPN: 2627860000
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name BUF 10.16IT/03/180MSF2SH180 AG BK BX
Brand Weidmüller
Categories Cable Connectors
Country of origin* RO
Harmonized System Code 8536 6990 00
ETIM EC002638
Type of connection Flexible PCB-connector
Rated voltage 1000 V
Number of poles 3
Contact type Bus
Operating temperature -50-120 °C
Rated surge voltage 8 kV
Degree of protection (IP), mounted IP20
Angle contact/conductor connection 180° (horizontal)
Rated current In 70 A
Packing details
Packing level 1 4050118631852
Other Technical data
Colour housing Black
Housing material Plastic
Coating housing Other
Inflammability class of insulation material according to with UL94 V0
Type of electric connection Push-in clamp connection
Material of contact surface Silver
Over voltage category II
Pollution degree 2
Connectable cable type Tubular cable
Modular spacing connections 10.16 mm
Number of plug-in contact rows 1
Modular spacing contacts 10.16 mm