| Item condition | New |
| Manufacture name | Branch terminal for Cu 35-70 or Al 50-70 mm2 |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 9095 00 |
| ETIM | EC000001 |
| Max. rated operation current Ie | 48 A |
| Packing level 1 | 8711426394643 |
| Suitable for | Other |
| Max. conductor cross section | 70 mm² |
| Width clamp | 18 mm |
| Busbar width | 12 mm |
| Busbar thickness | 5 mm |
| Suitable for strip conductor connection | No |
| Suitable for round conductor connection | No |
| Suitable for sector conductor connection | No |