BPZ-KB-4-12/160 Eaton xEnergy Basic LV systems Low voltage switchgear image 1
BPZ-KB-4-12/160 Eaton xEnergy Basic LV systems Low voltage switchgear
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 9010653019411
MPN: EP-500560
Package: 1
Box: 10
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name BPZ-KB-4-12/160 Eaton xEnergy Basic LV systems Low voltage switchgear
Brand EATON
Categories Pre-Assembled Distribution Units
Country of origin* FR
Harmonized System Code 8538 9099 00
ETIM EC001894
Number of poles 4
Number of clamp positions per pole 12
Packing details
Packing level 1 9010653019411
Packing level 2 9010238224582
Other Technical data
Width 163.2 mm
Height 49.7 mm
Depth 104.5 mm
Conductor cross section flexible (fine-strand) with cable end sleeve 1.5-50 mm²
Conductor cross section solid (solid, stranded) 2.5-70 mm²
Max. rated current 160 A
With N-rail No
With PE-rail No
Description
4-pole terminal block, BPZ-KB, rated operational current 160 A, mounting on DIN-rail and mounting plate, max. operational voltage 690V AC/DC, cable cross section up to 70mm², Equipment supplied: 1x 4-pole terminal block