| Item condition | New |
| Manufacture name | BP5 Alkaline Battery Pack PLS BP5 |
| Brand | Fluke |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8504 4090 00 |
| ETIM | EC000356 |
| Nominal voltage | 1.5 V |
| Width | 43.5 mm |
| Model | Alkali manganese/zinc |
| Weight | 207 g |
| Size indication | Mignon |
| Capacity | 2850 mAh |
| Diameter | 14.5 mm |
| IEC indication | R6 |
| Other indications | None |
| Length | 49.2 mm |
| Suitable for EX-applications | Yes |
| Height including pole | 50.5 mm |
| Number of cells | 4 |
| Packing level 1 | 0095969887403 |